Platby u lékaře

Co se stane, když přečerpám roční limit na poplatky

Co se stane, pokud někdo přečerpá limit? Kde si zjistím, jaké úkony mám vedeny u pojišťovny? Leona F.

 

Pojišťovna poplatky eviduje. Když limit překročíte, budete pořád dál platit doplatky na léky. Po ukončení čtvrtletí, ve kterém jste se přes limit dostali, vám pojišťovna do 60 dnů přeplatek vrátí. Přehled nákladů na Vaši léčbu zjistíte ve svém výpisu, o který můžete jednou ročně požádat pojišťovnu a ta Vám jej zašle poštou, do vlastních rukou, jednodušší možností je se přihlásit k přístupu na svůj osobní účet, kde tyto údaje můžete sledovat průběžně.


MUDr. Jana Suchánková

02.01.2015

 

Jak je to nyní s poplatky a doplatky

Slyšel jsem, že byly zrušeny všechny poplatky a doplatky. Je to pravda?  Milan D.

 

Od 1. ledna 2015 byly zrušeny všechny poplatky, kromě poplatku za ošetření na pohotovosti, který je ve výši 90 Kč za návštěvu pohotovosti.
Systém evidence doplatků, které pojištěnec hradí za některá léčiva, zůstal zachován. Zachována zůstala i výše ochranných limitů 5.000 Kč, u dětí mladších 18 let a pojištěnců starších 65 let 2.500 Kč.

MUDr. Jana Suchánková
02.01.2015

                                         

Limit pro poplatky a doplatky

Je nějaký strop, nad kterým se už platit nemusí? Kde najdu seznam podpůrných léků, které se nezapočítávají do částky 5 000 korun ročně? Mário K.

 
 

Od 1. ledna 2015 zůstal pouze poplatek za ošetření na pohotovosti, který je ve výši 90 Kč za návštěvu pohotovosti.

Platit se musí vždy. Jen při překročení limitu 5.000 korun (2.500 Kč pro děti di 18 let a seniory nad 65 let), do kterého se některé z plateb započítávají, vám budou peníze vráceny. Seznam léčiv s jejich poplatky a doplatky naleznete v naší nabídce "MojeRBP".


MUDr. Jana Suchánková

02.01.2015

 

 

 

Poplatky u pojištěnců pracujících v EU

Jaké jsou ceny a podmínky pro české občany, kteří žijí v cizině a neplatí si v Česku zdravotní pojištění? Žiji mimo území Evropské unie.  Mária D.

 

Takoví pacienti spadají do kategorie samoplátců, tudíž si veškerá vyšetření a léky hradí sami. Nevyužívají tak systému veřejného zdravotního pojištění, nemusí tedy platit navíc ještě nově zavedené regulační poplatky.

 

MUDr. Jana Suchánková

01.11.2010

 

Poplatky a pohotovostní služba

Proč je začátek zpoplatněné pohotovosti v 17 hodin? Platí se za ošetření v pohotovostní službě před, nebo až po ošetření? Eva T.

 

Jelikož touto dobou je už valná většina lékařských ordinací uzavřená a bylo zapotřebí stanovit pevnou hodinu, od které se musí platit 90 korun za pohotovost. Protože se platí za poskytnutí péče, mělo by se správně platit až po poskytnutí péče.

 

MUDr. Jana Suchánková

01.11.2010