Chřipka a antibiotika

10. listopadu 2017, 12:05

 

V současné době se nacházíme v období zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění. Je třeba si uvědomit, že toto onemocnění stejně jako nachlazení je způsobeno viry. Nejde tedy o onemocnění bakteriemi.

 

Chci-li proti těmto onemocněním úspěšně bojovat, je vhodné se zaměřit na prevenci, kterou je zejména otužování, saunování, zvyšování fyzické kondice, dodržování zásad chřipkové hygieny a zdravé životosprávy.

 

Důležitou roli v prevenci chřipky a dalších akutních respiračních infekcí hraje také vitamín D, je třeba také doplňovat vitamín C, bioflavonoidy, antioxidanty, jód a zinek a ovoce s vyšším obsahem vitamínu C. Ještě lépe je, nechat se včas proti chřipce očkovat.

 

V léčbě chřipky se používají především léky snižující horečku a působící proti bolesti, antibiotika na viry neúčinkují, proto Vám určitě nepomohou, ba naopak. Pokud antibiotika užíváte nadměrně, tělo si na ně zvykne, a stane se rezistentní. Když nastane skutečná potřeba nasazení antibiotik, pak budou neúčinná.

Je proto mít stále na paměti, že antibiotika jsou mocným nástrojem, ale pouze na bakteriální onemocnění.

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna se tímto připojuje k informační kampani k Evropskému antibiotickému dni, který každoročně připadá na 18. listopad.

 

Informační letáčky Vám budou k dispozici na všech kontaktních místech RBP po 15. listopadu.

 

Vaše RBP