Hrozba AIDS neutichá, jen mizí z centra pozornosti

30. listopadu 2018, 13:16

 

Světový den boje proti AIDS, který připadá na 1. prosince, je připomínán od roku 1988.  V současné době se ale toto smrtelné onemocnění pomalu vytrácí z centra pozornosti médií i veřejnosti, což ohrožuje velký pokrok, vydobytý během posledních třiceti let.

 

AIDS (Syndrom získaného selhání imunity) je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Ten byl poprvé identifikován v roce 1981. Dodnes zůstává jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví, a to zejména v rozvojových zemích.  

 

Lidé často podceňují riziko nákazy a zapomínají, že proti viru HIV zatím neexistuje žádný lék. Díky moderní léčbě sice pacienti mohou žít déle než dříve, lékaři ale zdůrazňují, že tato terapie má stále dost vedlejších účinků a je nepříjemná. Mnozí infikovaní také přicházejí pozdě na testování. Dorazí až s prvními příznaky či dokonce s rozvinutou chorobou AIDS.

 

Nákaza virem HIV se může přenést z infikovaného člověka nechráněným pohlavním stykem, krví nebo z těhotné ženy na zatím nenarozené dítě. Česká republika patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce. Zástupci neziskových organizací i lékaři ale upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit.

 

V období od zahájení sledování infekcí HIV, tj. od 1. 10. 1985 do 31. 10. 2018, bylo v ČR celkově zjištěno 3 338 případů HIV pozitivity, z toho bylo 2 872 (86,0 %) mužů a 466 (14,0 %) žen. Mezi případy HIV nově diagnostikovanými v letošním roce je 158 mužů a 20 žen.

 

 

 

Kde se lze nechat otestovat v MS kraji:

 

  • Checkpoint České společnosti AIDS pomoc, 17. listopadu 1790, Ostrava-Poruba (bezplatné anonymní testování)
  • Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Partyzánské náměstí 7, Ostrava (bezplatné anonymní testování)
  • Nemocnice Třinec, Kaštanová 268 (Test na HIV 366 Kč)
  • Kontaktní centrum Slunce, Revoluční 24, Krnov (testování určeno pro uživatele návykových látek)
  • Kontaktní centrum Pod slunečníkem, Hradecká 16, Opava (testování určeno pro uživatele návykových látek).

 

Kontakty a provozní doby zájemci najdou na webových stránkách hiv-testovani.cz.

 

  

Zdroj: prevencehiv.cz, szu.cz