Klíšťová encefalitida může změnit život ze dne na den. Nepodceňujme prevenci!

13. září 2018, 13:16

 

Možná nevíte, že velká letní horka a sucho klíšťatům nesvědčí, protože pro ně nejsou příznivá. Naproti tomu na podzim a na jaře, kdy evidujeme více dešťových srážek a tím pádem i větší vlhkost vzduchu, se může jejich aktivita podstatně zvýšit. To vyvrací hojně rozšířený mýtus o tom, že nás klíšťata „nakazí jen v létě“.

 

Česká republika dlouhodobě eviduje nejvyšší počet onemocnění klíšťovou encefalitidou z celé EU. Proti tomuto virovému onemocnění ale neexistuje žádná specifická léčba. Nejúčinnější prevencí je pouze očkování. Revírní bratrská pokladna podporuje očkování proti klíšťové encefalitidě už od roku 1998, kdy nejprve začala vyplácet příspěvky dětem a mládeži do devatenácti let. Od roku 2008 pak všem zbývajícím pojištěncům, a to do výše až jednoho tisíce korun. Podmínkou úhrady je předložení dokladu o zakoupení vakcíny a očkovacího průkazu se záznamem o provedení uvedeného očkování.

 

„V loňském roce 2017 jsme v rámci prevence 8 tisícům pojištěnců RBP na očkování proti klíšťové encefalitidě přispěli celkem 6,2 miliony korun. Velký zájem evidujeme i letos. Do července 2018 to bylo 7 tisíc klientů RBP v celkovém objemu 5,7 milionů korun“, říká tiskový mluvčí zdravotní pojišťovny Ivo Čelechovský. Klienti pojišťovny navíc mohou dostávat pravidelné informace o výskytu klíšťat a jejich aktivitě v rámci kraje. „Tuto službu nabízíme v elektronické aplikaci MojeRBP, kterou už vyzkoušelo na 100 tisíc pojištěnců. Stačí se jenom přihlásit ke službě Aktivita klíšťat“, dodal Čelechovský.

 

Očkování se provádí ve třech dávkách v průběhu celého roku. První dávku je vhodné naočkovat ještě před sezónou klíšťat, která začíná přibližně v březnu. Vlastní účinek očkovací látky se projeví až po druhém očkování (tedy za 6 – 10 týdnů po prvním očkování), kdy se v těle člověka začnou vytvářet protilátky. Obě dávky nás ochrání rok. Pak musíme účinnost vakcíny posílit dávkou třetí. Teprve poté začínáme být chráněni na dobu tří až pěti let. Poté je vhodné očkování zopakovat, ale stačí už jenom jedna dávka.

 

Klíšťový zánět mozku může probíhat různě. Od lehkého, připomínajícího chřipku, až po těžké zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, které může zanechat trvalé následky v podobě obrn, chronických bolestí hlavy, poruch soustředění, poruch hybnosti, snížené výkonnosti a depresí.