Zdraví

Proplácení antikoncepce

Proplácí stále vaše pojištovna 1x ročně antikoncepci ženám, když budu mít účet z lékárny? Děkuji za odpověď.Eva H.

 

Bohužel ne. Na hormonální antikoncepci zrušily pojišťovny příspěvky k 01.01.2006 v důsledku nařízení Ministerstva zdravotnictví.

 

Radmila Hyklová

01.11.2010

 

Hormonální substituce

Ráda bych se zeptala za maminku, zda poskytujete příspěvek na hormonální substituci ženám v 56 letech. Děkuji za odpověď.Pavla K.

 

Ano, naše zdravotní pojišťovna poskytuje na doplatky při užívání vybraných hormonálních léčivých přípravků předepsaných lékařem ženám nad 40 let příspěvek z hodnoty balíčku 1.000 Kč. Pro danou aktivitu je možnost ročně čerpat do 500 Kč. Tento příspěvek se ovšem vztahuje pouze na vybraný okruh léků.

 

Ing. Antonín Polášek

02.01.2018

 

Dotaz na zubní transplantáty

Chtěla jsem se zeptat, zda proplácíte náhradu zubů-zubní transplantáty, které jsou v ústech na pevnou fixaci. Děkuji. Martina F.

 

Zubní implantáty nejsou dle zákona č.48/1997 ze zdravotního pojištění hrazeny.

 

MUDr. Marcela Hrudová

01.11.2010

 

Ceny léků

Prosím vás, kde bych sehnala ceník léků. Nikdy nevím co budu platit v lékárně. Děkuji. Jitka P.

 

"Ceník léků" neboli Číselník hromadně vyráběných léčivých přípravků je dán Vyhláškou MZ ČR č. 57/1997 Sb.. Ten určuje úhradu léků zdravotními pojišťovnami a maximální ceny léků. Skutečné ceny se odvíjejí od dodavatelských farmaceutických firem. Proto se doplatky na léky v jednotlivých lékárnách liší.

Podrobnosti

 

Radmila Hyklová

01.11.2010

 

Lázně a léky pro pacienty s lupenkou

Zajímalo by mě, zda pojišťovna poskytuje nějakou péči - lázně, příplatky na léky pro pacienty trpící lupenkou.  Josef J.

 

Speciální nadstandard pro pojištěnce trpící lupenkou nemáme.

Pokud se týká lázeňské péče, pak musíme respektovat platnou legislativu.

Na lázeňskou péči má pojištěnec nárok v případě, že se jedná o lupénku ve stadiu generalizovaném X.3. V tom případě musí ošetřující lékař vypsat lázeňský návrh, který předložíte na nejbližší pracoviště RBP. Lázeňský návrh je pak postoupen do komise, která posoudí údaje z lázeňského návrhu. Pokud je vše podle platných zásad, může být schválen lázeňský pobyt v Lázních Lipová, výjimečně v Lázních Ostrožská Nová Ves nebo ve slovenských Smrdákách.

Rovněž příplatky na léky se řídí současně platnou legislativou.

 

Mgr. Daniela Janalíková

02.01.2017

 

Dispenzární péče

Co je dispenzární péče?

 

Dispenzarizace zjednodušeně znamená, že je dotyčnému věnována zvýšená pozornost a péče kvůli nějakému specifickému problému či situaci (nemoc, těhotenství). Nemoci jsou uvedeny ve vyhlášce.

 

MUDr.Jana Suchánková

01.11.2010

 

Reklamace lékařské péče

Mohu reklamovat práci lékaře nebo jiných zdravotníků? Lubomír L.

 

Ano. Například u vedoucího zdravotnického zařízení nebo jeho zřizovatele či odborné komory.

Podrobnosti

 

MUDr. Jana Suchánková

01.11.2010

 

Preventivní prohlídky

V této záležitosti bych se vždy s důvěrou obrátila na praktického lékaře pro děti a dorost, u kterého si necháte své dítě registrovat, ten vás bude zvát nejen na prohlídky ale i na očkování tak, abyste nic z toho nezanedbali.

 

Na jaké preventivní prohlídky u pediatra má právo dítě?

Teodor P.

 

První preventivní prohlídku dítě podstoupí většinou do 2 dnů po propuštění z porodnice, a to v sociálním prostředí vlastního domova.

Do konce 1. roku života absolvuje preventivní prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost ve 14 dnech věku, v 6 týdnech, ve 3 měsících, ve 4-5 měsících věku a v 6, 8, 10-11 a ve 12 měsících.

Následující prohlídky jsou v odstupu půl roku – v 18 měsících věku, a od 3 let se už preventivní prohlídky konají ve dvouletých intervalechaž do 17 let.

Poslední všeobecnou preventivní prohlídku absolvuje dítě před ukončením péče u praktického lékaře pro děti a dorost, nejpozději však před dnem dovršení 19 let.

 

 

MUDr. Jana Suchánková

02.01.2018