Nejlepší ochranou proti chřipce je očkování

2. listopadu 2018, 15:14

 

Chřipka je akutní nakažlivé onemocnění. Na začátku obvykle cítíme náhlé vyčerpání a slabost. K tomu se přidají bolesti hlavy, svalů, dýchací obtíže a horečka. Příznaky většinou při léčbě odezní do 7 dní.

 

K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic a postižení srdce. Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh.Zejména lidé s nějakým zdravotním omezením, senioři či chronicky nemocní pacienti by možnost nákazy neměli brát na lehkou váhu a zvolit prevenci – očkování proti chřipoce. V mnoha případech ho mají i plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Stačí se pouze informovat u svého praktického lékaře. A pokud do této kategorie nespadáte, nevadí. Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna přispívá na očkování proti chřipce svým pojištěncům ve všech věkových kategoriích z balíčku prevence, který má celkovou finanční hodnotu 1 000 Kč na kalendářní rok.

 

Nejvhodnější doba pro vakcinaci je před začátkem chřipkové sezóny, ideálním termínem je říjen a listopad. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní. Očkování, které pomáhá prevenci chřipky pro děti od 6 měsíců až po dospělé bez omezení věku, zajišťuje nejčastěji praktický lékař, zdravotní ústavy a očkovací centra.

 

 

Několik tipů RBP, jak vyzrát na chřipku

 

1. Mytí rukou je podle vědců tou nejlepší ochranou proti bacilům a virům. V chřipkové sezoně byste proto měli mytí rukou zintenzivnit.

 

2. Projděte se. Místo jízdy v přeplněné tramvaji si dejte svižnou procházku. Rychlá 45minutová chůze praktikovaná pětkrát týdně sníží pravděpodobnost nachlazení až o tři čtvrtiny.

 

3. Pijte. Voda čistí lidský organismus, vyplavuje jedy a hydratuje. Dostatek tekutin pomůže významným způsobem vašemu tělu v boji s nevítanými návštěvníky.

 

4. Užívejte antivirotika - pilulky na lékařský předpis, které chřipku zastaví nebo aspoň zmírní její průběh. Lék musíte aplikovat ihned na začátku, když se chřipka projeví.

 

 

Zdroj: RBP, szu.cz, mojezdravi.cz