RBP a Mezinárodní den zraku

10. října 2018, 10:35

 

10. říjen je v mezinárodním kalendáři věnován nejdůležitějšímu lidskému smyslu, díky kterému přijímáme až 80% všech informací z vnějšího prostředí. Zrak nám umožňuje vnímat světlo, barvy, tvary a hlavně slouží k orientaci v prostoru. Orgánem zraku je oko - velmi složitý a dokonale fungující „stroj“. Všechny jeho části velice úzce spolupracují, aby zprostředkovaly vnímání obrazu. Stačí sebemenší poškození oka nebo jeho části, což může vést ke zhoršení nebo dokonce ztrátě vidění. Proto si světový den zraku klade za cíl upozornit na problémy spojené se zrakovými vadami, jako je například slepota či různé poruchy vidění, dioptrické vady, ale v neposlední řadě rovněž na prevenci a péči o naše oči.

 

Podle dostupných údajů každý třetí Čech nosí brýle nebo kontaktní čočky a počty lidí s oční vadou neustále vzrůstají. Naproti tomu věk lidí, které trápí nějaká forma dioptrické vady, neustále klesá. Velký podíl na tom má dnešní doba a životní styl - stresy, nedostatek spánku, počítače, mobily, nedostatečná ochrana očí a podceňování preventivních prohlídek u očního lékaře.

 

„V RBP jsme v loňském a letošním roce, tedy 2017 a 2018, například uhradili 2200 klientů ve věku od 7 do 59 let diagnostické vyšetření zrakového nervu (metodou GDx, HRT, OCT, PENTACAM) celkem za více než 1 milion korun. Příspěvek na uvedené vyšetření mají možnost čerpat i lidé nad 60 let věku. V roce 2018 se prozatím jednalo o asi 1800 klientů a jim poskytnutá péče stála RBP 770 tisíc korun. Co se týče preventivních prohlídek u očních specialistů, těch bylo za výše uvedené sledované období 2017 a 2018 přes 175 tisíc napříč všemi věkovými kategoriemi od 1 roku až do 85+ ,“ uvedl v reakci na preventivní oční programy a léčbu tiskový mluvčí zdravotní pojišťovny RBP Ivo Čelechovský.

 

Bohužel, podle statistik stoupá i počet lidí s šedým zákalem. Ve věku nad 75 let má šedý zákal různého stupně až 70 procent Čechů.

 

„Loni podstoupilo zákrok na šedý zákal 2700 klientů RBP. Celkem se jednalo o 4600 operací za 46 milionů korun. V roce 2018 to je zatím 2700 operací u 1700 klientů RBP za bezmála 27 milionu korun. Nejčastěji se jedná o klienty ve věkovém rozmezí od 65 do 79 let,“ upřesnil mluvčí RBP.

 

Preventivní prohlídky, které dokáží oční vadu odhalit včas a usnadnit její léčbu, přitom Češi neustále podceňují. Podle statistik dokonce 10 procent Čechů brýle nenosí, i když by je potřebovali.

 

„Po 40. roce věku, kdy téměř každý člověk potřebuje brýle alespoň na čtení, by měli lidé docházet na oční vyšetření pravidelně jednou za dva roky. Samozřejmě při akutních stavech, jako je zhoršené vidění, zánět oka nebo úraz, by měli pacienti vyhledat očního lékaře co nejdříve,“konstatoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik GEMINI.

 

V loňském roce jsme našim klientům přispěli částkou 6 milionů korun na pořízení bezmála 35 tisíc nových brýlových obrouček všech typů. Za první pololetí roku 2018 to pak byly další 3 miliony korun na 17 tisíc brýlí,“ říká v reakci na konkrétní příspěvky zdravotní pojišťovny RBP její mluvčí Ivo Čelechovský

 

Dalším závažným problémem Čechů je kromě zanedbávání preventivních prohlídek a nákupu levných brýlí rovněž péče o kontaktní čočky.

 

„Hotové volně prodejné brýle by měl jejich majitel nosit bez přestávky maximálně hodinu! Nejsou přesně nastavené na oči konkrétního člověka, a proto mohou někdy spíše uškodit než pomoci. A co se týče péče o oční čočky, každý druhý uživatel kontaktních čoček nedodržuje pravidla správné péče o ně. Nejčastějším problémem je nedodržování plánované výměny. Například je-li kontaktní čočka 14denní, je nutné vyhodit ji 14 dní ode dne otevření obalu. Dalším problémem je, že kontaktní čočky jejich majitelé ukládají několikrát po sobě do stejného roztoku nebo nevyměňují pouzdro. V závitech se pak dají mnohdy najít plísně,“ upřesnila Jarmila Šneidrová, lékařka zlínské oční kliniky Gemini.

 

Ještě několik zajímavostí o zraku a očích:

  • Lidský zrak dokáže rozeznat asi 10 milionů barev, ale některé ženy i 11 milionů…
  • Kdyby naše oko bylo digitálním fotoaparátem, muselo by mít 576 megapixelů.
  • Novorozenci nejsou schopni slzet. Do čtyř až třinácti týdnů děti pláčou „na sucho“.
  • Lidský zrak se stává dokonalým až v sedmi letech věku.
  • Člověk za den mrkne asi 15 000 krát; ženy s hormonální antikoncepcí mrkají o třetinu častěji, než muži.
  • Podle statistik ženy pláčou 60krát do roka, muži asi jen 15krát.
  • Lékaři prozatím nepřišli na způsob, jak lidské oko transplantovat. Nerv, který vede z oka do mozku, je totiž extrémně citlivý.
  • Oko pštrosa je větší než jeho mozek.
  • Lidé s modrou barvou očí daleko lépe snášejí alkohol než lidé s jinou barvou očí.

 

  

ZDROJ: RBP, Gemini, http://www.lidske-smysly.wbs.cz; www.extra.cz