RBP loni vynaložila na péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou přes 46 milionů korun

 

Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za nemoc vzácnou. Nyní na světě podle různých zdrojů žije s tímto typem onemocnění v průměru asi 30 milionů osob (statistiky uvádějí rozpětí od 24 – 37 milionů), z toho přímo v České republice asi 164 tisíc. Ani výhled do budoucna prozatím není optimistický. Odborníci předpokládají, že do roku 2050 by na světě mohlo žít až 115 milionů takto nemocných lidí. 

 

Co vlastně Alzheimerova nemoc je a jaké jsou její příznaky? Jedná se o zatím nevyléčitelné neurodegenerativní onemocnění mozku, které je charakterizováno odumíráním nervových buněk a úbytkem mozkové hmoty vedoucí až k postupné demenci člověka. Prvními příznaky jsou zapomnětlivost a emocionální výjevy.

 

Podle dostupných podkladů se celosvětové náklady na onemocnění v roce 2010 odhadují na 604 miliardy dolarů.

 

Pacientům s touto diagnózou se zodpovědně věnuje i Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna. „V roce 2017 jsme bezmála 2 tisícům pacientů uhradili zdravotní péči v ambulancích a v lůžkových zařízeních za hospitalizaci ve výši 43,5 milionu korun. Další 3 miliony tvořily náklady na jejich léky. Obdobně je tomu i v první polovině roku 2018, kdy jsme za poskytnutou péči pro bezmála 1550 pojištěnců zaplatili 27 milionů a za předepsané léky 1,5 milionu korun.  Od ledna poskytujeme i nový nadstandard, a to v kategorii nad 60 let s příspěvkem do 500Kč na prevenci poruch duševního zdraví (kurzy paměti, pomůcky pro tréning paměti doporučené Českou alzheimerovskou společností, vyšetření paměti u psychologa nebo psychiatra)“, upřesnil Ivo Čelechovský, tiskový mluvčí RBP.

 

Alzheimerova choroba se sice vyléčit nedá, ovšem v poslední době se lékařům úspěšně daří ji stabilizovat.  Vědci rovněž zkoumají možnosti odhalení nebezpečí vzniku choroby před jejími klinickými projevy. Tím mohou zvýšit šanci lidí na úspěšnou léčbu. Tým vědců z Mnichovské technické univerzity například zjistil souvislost mezi rizikem vzniku choroby a hladinou prekurzoru proteinu amyloidu v mozkomíšním moku. Další významný objev provedli britští lékaři. Jejich metoda vychází z použití metody fluorescence, kdy je nemocnému aplikována snadno zjistitelná látka, která označí hledanou tkáň. 

 

Velmi důležitou je ale především prevence. Poslední vědecké výsledky prokázaly, že pacientům nepomůže bystřit mozek třeba křížovkami, ale naopak fyzickou prací. Mozku také prospívá učení novým věcem, hraní her náročných na pozornost, četba a přiměřené cestování. Důležitá je rovněž strava plná vitamínů, pravidelný dostatečný pohyb, aktivní životní styl a bohatý duševní život.

 

Naopak nežádoucí pro pacienty s Alzheimerovou chorobou je nečinnost, deprese, pití alkoholu a také nadměrný soustavný stres.