RBP navýší v roce 2019 smluvním poskytovatelům zdravotních služeb prostředky za úhradu zdravotní péče o více než 600 milionů korun

7. června 2018, 12:25

 

Ostrava (6. červen 2018) – Vedení zdravotní pojišťovny RBP považuje letošní jednání zástupců jednotlivých segmentů zdravotních služeb se zdravotními pojišťovnami o úhradách zdravotní péče pro rok 2019 za úspěšné a oboustranně přínosné. Současně věří, že rychlá dohoda rovněž přispěje ke stabilizaci některých problémů, se kterými se české zdravotnictví potýká.

 

„Je to snad poprvé, kdy se zdravotníci a pojišťovny v souladu se zásadami dohodovacího řízení po sérii jednání relativně rychle dohodli na platbách za výkony a pacienty pro nadcházející období. To svědčí o tom, že obě strany jsou schopny konstruktivně jednat a zajistit financování poskytovaných zdravotních služeb,“ uvedl výkonný ředitel RBP Antonín Klimša.

 

Pro rok 2019 se v průměru jedná o 5% navýšení úhrad jednotlivým segmentům. Nad tento rámec byla s nemocnicemi navíc dohodnuta ještě bonifikace za práci sester ve směnném a nepřetržitém provozu.

„V případě RBP, která zastupuje více než 430 tisíc pojištěnců, se tak bude jednat o meziroční navýšení, přesahující 600 milionů korun.

 

Tyto prostředky přerozdělíme našim smluvním zdravotnickým zařízením, kterých celkem máme asi 10 tisíc. Současně jsem přesvědčen, že k podobné dohodě dospějeme i v oblasti lékárenské péče.  Lékárnici sice tvrdí, že jim stávající marže a takzvaný signální výkon, tedy platba za vydání léků na recept ve výši 12 korun nestačí. Jejich současné požadavky ale přesahují reálné možnosti našeho systému veřejného zdravotního pojištění,“ dodal výkonný ředitel RBP.

 

Ivo Čelechovský

tiskový mluvčí RBP, zdravotní pojišťovny