Za dětskou stomatologickou péči RBP ročně utratí 40 milionů korun

6. září 2018, 13:30

 

Možná nevíte, že zubní kaz je jedním z nejčastějších dětských onemocnění. Jedinou účinnou prevencí je v tomto případě správná ústní hygiena, pravidelné návštěvy stomatologa, ale především kvalitní strava se sníženým množstvím vlastních nebo dodaných cukrů v nápojích a potravinách. Hlavním zdrojem pitného režimu by tedy nejenom u dětí měla být čistá voda, nikoliv slazené nápoje.

 

Příklady, které netáhnou…

1 kostka = 4g cukru

 

1 litr Coca-Coly obsahuje 27 kostek cukru (+ kofein a kyselinu fosforečnou, která naleptává sklovinu. (PS: jejího konzumenta prozradí i nevábně zapáchající pot).

 

1 litr Kofoly obsahuje 18 kostek cukru + kofein, ale neobsahuje kyselinu fosforečnou.

 

1 litr 100% pomerančového džusu obsahuje 25 kostek cukru.

 

1 plechovka Red Bullu (250 ml) obsahuje 27 g cukru, tedy asi 7 kostek.

 

Rodiče by měli se v souvislosti s cukrem rovněž naučit sledovat informace o složení potravin. Cukr se totiž paradoxně mimo sladkosti přidává (až na výjimky, jako např. mléko) téměř do všech potravin pro zlepšení chuti – do pečiva, jogurtů a dalších mléčných výrobků, kečupů, uzenin, hotových jídel, cereálií, sterilizované zeleniny, ovocných a zeleninových salátů, slaných snacků, tyčinek a chipsů, do hořčice, a tak dále.

 

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna každoročně uhradí za stomatologickou péči pro děti okolo 40 miliónů korun, přičemž tato částka se vynaloží na péči o 65 tisíc dětských pacientů do 18 let věku. 

 

 

Co vám tedy v RBP doporučujeme?

1/ Hygienickou péči o chrup, která spočívá v pravidelném čištění zubů.

2/ Rodiče by měli s čištěním zubů u dětí začít nejpozději v 1. roce.

3/ Dítě by si mělo vyčistit zuby před snídaní a před večerním spánkem.

4/ Při čištění zubů používejte zubní pasty s obsahem fluoridů nejlépe v kombinaci s ústní vodou.

5/ Způsob a doba čištění zubů závisí na věku dítěte a jeho manuální schopnosti. Samozřejmostí by měla být kontrola účinnosti čištění zubů rodičem po každém čištění.

6/ Velmi důležité jsou preventivní prohlídky chrupu u zubního lékaře. První prohlídku by dítě mělo absolvovat již v prvním roce života. Od druhého roku do dospělosti pak dvě prohlídky ročně, zhruba v šestiměsíčních intervalech. Tato péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění!